Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rogowo > Ich dumą nie tylko hokej

Redakcja
Pierwsza wzmianka o Rogowie pochodzi z 1311 roku, bo właśnie wtedy Mroczko z Rogowa w katedrze gnieźnieńskiej zwrócił Zakonowi Bożogrobowców wieś Pawłowo, którą miał od zakonu w zastawie.

Kolejni właściciele przyjęli od nazwy osady nazwisko Rogowscy, a pieczętowali się herbem Grzymała.
W 1380 roku miejscowości nadano prawa miejskie. Herbem miasta była łódź z dwoma skrzyżowanymi wiosłami, pomiędzy którymi znajdowały się trzy gwiazdy. W późniejszym okresie szczyt tarczy zwieńczony został skrzydłami i głową anioła. Jeszcze do końca XIX w. używano w dokumentach wymiennie nazwy Rogów lub Rogowo.

W 1580 roku, dekretem starosty generalnego Wielkopolski, Rogowo straciło prawa miejskie. W XVII wieku, podczas "potopu" szwedzkiego, miejscowość została doszczętnie zniszczona. Jednak ówczesny właściciel - Albert Węgierski, odbudował je w całości. Następnie, w 1672 - Rogowo znów było miastem. (I tak aż do pocz. XX w., gdy ostatecznie te prawa utraciło).
W 1746 roku dziedzicem był tu Michał Palędzki, a po nim Michał Korytowski i dalej Józef Korytowski. Po II rozbiorze Polski miasto znalazło się pod zaborem pruskim. Składało się z 27 domów, 14 stodół i 5 pustych placów. W tym stanie ostatni właściciel Rogowa - Jakub Korytowski, sprzedał Rogo-wo rządowi pruskiemu.

Marzą o sztucznej trawie

Dumą rogowian jest LKS założony w 1947 roku przez Klemensa Maciaszczyka. To właśnie ten klub wyszkolił i wychował wybitnych zawodników w hokeju na trawie - pięciu olimpijczyków i 16 reprezentantów Polski. Największym marzeniem zawodników i działaczy jest dziś wybudowanie na stadionie boiska ze sztuczną trawą.

Prężnie działa tutejszy Dom Kultury. Znane są wielu rogowskie "Astry". Przybywa ponadto członków Klubu Honorowych Dawców Krwi istniejącego pod szyldem OSP w Złotnikach. - Klub w przyszłym roku będzie świętował 25-lecie. Obecnie liczy 60 osób. Ale zapisują się kolejne osoby. Dotychczas nasi dawcy ofiarowali ponad tysiąc litrów bezcennego leku, ratując życie innym - mówi Andrzej Krygier, sołtys wsi, jednocześnie prezes HDK od 24 lat.
Tutejsza OSP istnieje prawie 110 lat. Posiada dwa wozy bojowe i jeden ratownictwa drogowego, który prawdopodobnie w tym roku będzie wymieniony na nowy.

Spore jest w Rogowie grono seniorów. Do najstarszych należą: Wanda Stanisława Maciejewska, Cecylia Dębna, Katarzyna Klim, Walentyna Perek, Helena Wojtczak, Zofia Flak, Jan Ciemnoczołowski, Monika Chytrowska, Danuta Anna Tadrowska i Zofia Kowalska.

Mają rynek i dobrą markę

Centrum Rogowa należy do najładniejszych w okolicy. Przebudowano chodniki, urządzono tereny zielone (to efekt realizacji projektu "Ukształtowanie centrum wsi Rogowo poprzez urządzenie terenów zielonych i przebudowę nawierzchni chodników" - przy zaangażowaniu poprzedniej Rady Sołeckiej, sołtysa Tadeusza Kozłowskiego i miejscowych urzędników oraz wykorzystaniu środków UE). Jest nowy plac zabaw. O istniejącym kiedyś w centrum kościele protestanckim przypomina kamienna figura św. Jana Nepomucena z II poł. XIX w. Wokół rynku rozlokowane są sklepy i najważniejsze w gminie instytucje. - Cieszymy się, że rusza powoli baza gastronomiczna. Jako pierwsza wystartowała pizzeria Coba. Mamy nadzieję, że takich inicjatyw będzie więcej. Tym bardziej, że stawiamy na rozwój turystyki. Chcemy i my, do centrum Rogowa, przyciągnąć gości od-wiedzających Park Dinozaurów - mówi obecny sołtys Andrzej Krygier.

Do najcenniejszych zabytków Rogowa należy kościół klasy-cystyczno-neogotycki św. Doroty zbudowany w latach 1828-1831. Obok świątyni znajduje się XIX wieczna, drewniana dzwonnica.
Prężnie działają tu firmy w rozmaitych branżach. To stąd są smakowite murzynki produkowane w Mako - firmie państwa Koperskich. Stąd również są świetne wędliny z Zakładu Masarskiego Anny Lewandowskiej czy ciasto i ciastka z Tomex-u od Tomasza Karbowego.Tutaj siedzibę ma Eko-Rol, Stolgum i wiele innych przedsiębiorstw.

A o mieszkańcach Rogowa powiedzieć trzeba jedno: potrafią się świetnie bawić, czego dowiedli podczas ostatniego festynu rodzinnego.
W Radzie Sołeckiej zasiadają: Marian Koperski, Hieronim Grzeczka, Sławomir Andryszak, Kazimierz Rybarczyk, Aniela Dybalska.

Tekst i fot.
IWONA WOŹNIAK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska