Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia wychodzi ze ścian

Hanka Sowińska Fot. Wojciech Wieszok
Ulica Mostowa z pierwszej połowy XX w. Tę  fotografie można oglądać w cukierni Adama  Sowy
Ulica Mostowa z pierwszej połowy XX w. Tę fotografie można oglądać w cukierni Adama Sowy Repr. Wojciech Wieszok
Delektujemy się pysznościami, a oczy sycimy patrząc na fotografie starej Bydgoszczy.

Lekcja regionalnej historii przy okazji zajadania się słodkościami? Dlaczego nie. Właściciele bydgoskich cukierni, restauracji i kawiarni chętnie zawieszają na ścianach swoich lokali pożółkłe fotografie miasta, którego już nie ma.

Stare jest piękne

Wspaniałą kolekcję zdjęć dawnej Bydgoszczy (także z okresu zaboru pruskiego) można oglądać w cukierni Adama Sowy przy ul. Mostowej oraz kawiarni "La meme" przy ul. Długiej.

Małgorzata Roszewska ("La meme") od dawna zbiera zdjęcia i fotografie miasta nad Brdą. Przed rokiem, na łamach "Albumu" zdradziła, że gdy była młoda, zachwycała się wszystkim, co nowe. - Dojrzałam i zaczęłam dostrzegać piękno w tym co, stare.

Otwierając kawiarnię i sklep ze słodkościami wpadła na pomysł, by urządzić je w stylu retro. W lokalu pojawiły się zabytkowe meble, na ścianach fotografie dawnej Bydgoszczy. _- Sama je oprawiałam w ramki - _pochwaliła się pani Małgorzata.

Na zdjęciach polscy i niemieccy fotograficy utrwalili okazałe budynki XIX i XX- wiecznej Bydgoszczy, wnętrza kawiarni i restauracji, ślizgawkę przy ul Staszica, ogród botaniczny i Kanał Bydgoski.

Właściciele mają sentyment

Małe, duże, czarno-białe lub w kolorze sepii, a wszystkie pięknie oprawione - mowa o fotografiach miasta nad Brdą, które można oglądać w cukierni Adama Sowy.

Skąd pomysł, by tak zaaranżować wnętrze? _- Szefostwo ma wielki sentyment do pamiątek. Mam na myśli zarówno rodziców pana Adama, panią Małgorzatę, żonę właściciela firmy i pana Adama Sowę. Poza tym cukiernia jest w najstarszej części miasta, a to obliguje, by przypominać historię Bydgoszczy - _mówi Monika Tyburek, menager w firmie Adama Sowy.

Pozostały puste miejsca

Imponujący gmach Teatru Miejskiego, zachodnia pierzeja Starego Rynku z kościołem pojezuickim, kwartał między ulicami: Grodzką, Jatki, Krętą i Mostową, "Bristol" czyli kawiarnia z werandą wysuniętą nad Brdę, fontanna "Potop", pomnik cesarza Wilhelma II na obecnym placu Wolności. Te miejsca żyją już tylko w pamięci i we wspomnieniach najstarszych bydgoszczan oraz na fotografiach, które również oglądamy w cukierniach.

Zwolennicy rekonstrukcji Starego Rynku przypominają, że Bydgoszcz jest jedynym miastem w Polsce, które po wojnie nie odbudowało swoich najpiękniejszych zakątków. Co będzie z rynkiem, trudno wyrokować. Wiemy natomiast, co dzieje się na ul. Mostowej. W miejscu zburzonych przez niemieckiego okupanta kamienic rosną już mury nowych budynków (właścicielem jest Małgorzata i Adam Sowa). Czy w nowych lokalach też zobaczymy starą Bydgoszcz?

Zdjęcia zostały zrobione w cukierni przy ul. Mostowej i kawiarni "La meme".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska