Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

- Stymulator to wybawienie. I nasze rodziny odetchną - mówią pierwsi pacjenci z pilotem na ból

Tekst i fot. Maryla Rzeszut
- To proste: naciskam pilota, kieruję go na  rozrusznik i ból znika - objaśnia Sławomir  Kamiński - a w nogach czuję przyjemne  mrowienie, dreszcze.
- To proste: naciskam pilota, kieruję go na rozrusznik i ból znika - objaśnia Sławomir Kamiński - a w nogach czuję przyjemne mrowienie, dreszcze.
Pacjenci, którym wszczepiono stymulatory bólu, dwie doby po zabiegu opowiadają, jak ta operacja zmieniła ich życie.

W Grudziądzu to pierwsze takie operacje. W Kujawsko-Pomorskim jedne z pierwszych. Pacjenci mają pod dziewiątym kręgiem piersiowym stymulator, który usuwa ból.

Elżbieta Słysz i Sławomir Kamiński żyli z dokuczliwym bólem wiele lat. Mają za sobą kilka operacji kręgosłupa. Pani Elżbieta ma 47 lat, z tego pięć w ciągłym bólu: - Nie mogłam się już ruszać. Kiedy próbowałam chodzić, potwornie bolał nie tylko kręgosłup, ale i nogi. Życie stało się jednym pasmem udręki. Myślałam, że się załamię. Dziś symulator miałam całą noc włączony. Dlatego mogłam spać.

42-letni Sławomir kiedyś niefortunnie dźwignął ciężar i z kręgosłupa wysunął się dysk.__

- Od tej pory zaczęła się gehenna. Straszny ból powodował, że nie mogłem się nawet schylić. Żeby wykonać w domu zwykłą czynność, jak umycie talerza, musiałem przysuwać do zlewu taboret, aby usiąść. Nie mogłem ujść kilkunastu metrów. Spałem jak zając, po dwie-trzy godziny. Wciąż "nafaszerowany" najsilniejszymi lekami przeciwbólowymi, miałem naprawdę dość...

Ale wszczepienia stymulatora bólu trochę się obawiali. Dziś mówią: - Kto cierpi, jak niedawno my, nie powinien się zastanawiać. Stymulator to wybawienie. I nasze rodziny odetchną...

Pacjent sam reguluje

Ordynator oddziału neurochirurgii grudziądzkiego szpitala Adam Zaborowski: - Technicznie jest to dla nas zabieg dość prosty: W kręgosłupie umieszczamy tytanowy stymulator, połączony cienkim przewodem z rozrusznikiem w brzuchu. Słaby bodziec elektryczny nie pozwala wejść do rdzenia kręgosłupa bodźcowi bólowemu. Chory sam reguluje sobie pilotem siłę impulsu elektrycznego. Stymulator służy około trzech lat. W grudniu wykonamy kolejne zabiegi. Pierwszą partię zrefunduje NFOZ.

Pierwszą, z trójki pacjentów żyjących ze stymulatorem jest 50-letnia Zofia Gozdek, już wypisana do domu. - Życie z bólem było koszmarem - mówi - ostatnie cztery miesiące z powodu bólu nóg już nie wychodziłam z domu. W nocy biegałam, szukając miejsca i pozycji, w której mniej boli. Brałam coraz silniejsze leki. Żołądek ich nie wytrzymywał. Do inplantu stymulatora przekonał mnie dr Zaborowski. Sama nie wiedziałam, co o tym myśleć. Dziś wiem, że to pozwala mi funkcjonować i wreszcie normalnie spać. Gdy wstaję, reguluję sobie stymulator. W zależności od tego, jaki pojawia się ból. Wreszcie mi ulżyło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska