Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odeszli, trudno uwierzyć

Hanka Sowinska [email protected]
Zmarły w tym roku ks. poeta Jan Twardowski przypominał, żeby kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą. Czy zdążyliśmy... W mijającym roku pożegnaliśmy wielu znanych, lubianych i podziwianych mieszkanców naszego miasta.

Nie ma wśród nas juz Teresy Cieply, wybitnej lekkoatletki, prof. Danuty Miścickiej-Śliwki, b. rektor Akademii Medycznej i b. prorektor CM UMK, dr. n. med. Wlodzimierza Gnilki, chirurga, dr. Urszuli Rozowskiej, pediatry, Wincentego Domisza, b. prezydenta Bydgoszczy, Kazimierza Kurkiewicza, przedsiebiorcy, aktorek bydgoskiego Teatru Polskiego: Wandy Rucinskiej i Iwony ZeleLnickiej-Blaszczyk, Antoniego Muszynskiego, artysty, scenografa, Krzysztofa Drzewieckiego, śpiewaka i organisty, Zdzislawa Abramka, prezesa Związku Powstanców Warszawskich w Bydgoszczy, dziennikarzy: Jerzego Stroinskiego i Lecha Lutogniewskiego oraz Jacka Majewskiego, muzyka.
W Dzien Zaduszny przypominamy sylwetki kilku znanych bydgoszczan.

Byli znani, podziwiani, kochani, a niektórzy nawet krytykowani. Tym, co zrobili, zapisali sie nie tylko w historii Bydgoszczy. Bedą tak dlugo zyc, jak dlugo pozostaną w naszej pamieci.





TERESA CIEPLY

Wybitna sportsmenka. Nie sposób wymienic wszystkich, najwazniejszych osiągniec pani Teresy. Zloty medal mistrzostw Europy w biegu na 80 m przez plotki zdobyla w Budapeszcie w 1962 r., dwa lata póLniej, na olimpiadzie w Tokio, siegnela po zloty medal w sztafecie 4x100 metrów. Byla 25-krotną rekordzistką kraju i 8-krotną mistrzynią Polski.
Rozslawila miasto nad Brdą. W 1997 r. otrzymala tytul Honorowej Obywatelki Bydgoszczy. Bardzo byla związana z "Zawiszą". - To byl jej drugi dom - wspominają przyjaciele. Na pierwszym planie byla jednak rodzina, mąz (znany mlociarz Olgierd Cieply), dwie córki: Ola i Lidia, póLniej wnuki. Po skonczeniu kariery bardzo angazowala sie w pomoc na rzecz olimpijczyków. Zmarla 7 marca. Miala 69 lat.

Prof. DANUTA MIŚCICKA-ŚLIWKA

Byla rektor Akademii Medycznej w Bydgoszczy, inicjatorka i wielka oredowniczka polączenia uczelni z Uniwersytetem Mikolaja Kopernika. Akademią kierowala od 2002 r. Po powstaniu Collegium Medicum pelnila funkcje prorektora UMK ds. CM. Pochodzila z Torunia. Studia medyczne konczyla w Gdansku, od konca lat 70. związana z Bydgoszczą. Byla wybitną specjalistką w dziedzinie genetyki sądowej i medycyny sądowej oraz patomorfologii. Kierowany przez prof. Miścicką-Śliwke Zaklad Genetyki Molekularnej i Sądowej AM uzyskal wiele miedzynarodowych atestów na badania DNA; prowadzil m.in. identyfikacje genetyczną szczątków ofiar odnalezionych w masowych grobach w b. Jugoslawii. Odeszla 30 marca.

KAZIMIERZ KURKIEWICZ

Wieloletni dyrektor Zakladów Elektromechanicznych w Bydgoszczy, prezes Zarządu FER "Belma", honorowy prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiebiorców, jego wspólzalozyciel i dlugoletni prezes, przewodniczący Komisji Etyki Konfederacji Pracodawców Polskich. Byl takze prezesem Zarządu Oddzialu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Gdy rodzil sie nowy podzial administracyjny kraju pan Kazimierz zaangazowal sie w walke o powstanie województwa kujawsko-pomorskiego. Przyjaciele i znajomi wspominają, ze byl cudownym czlowiekiem, blyskotliwym, czarującym, dobrodusznym i na wskroś eleganckim. Zmarl 5 września.

WANDA RUCINSKA

Chciala byc nauczycielką, zostala aktorką. Debiutowala w "Moralności pani Dulskiej". Zagrala ponad 150 ról, z tego wiekszośc w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, a takze w teatrach w Poznaniu, Szczecinie i Toruniu. Byla m.in. Marylką w "Ani z Zielonego Wzgórza" i tytulową Norą w sztuce Ibsena. Za wybitne kreacje przyznano Jej Zlotą Maske. Na scenie i w zyciu prywatnym związana byla z Hieronimem Konieczką. W ostatnim wywiadzie mówila, ze "dzien bez teatru to dzien stracony". Przyjaciele, znajomi wspominają ją jako osobe, która miala rzadki dar wybaczania bliLnim. Zmarla w Sopocie 1 paLdziernika. Miala 87 lat.

JERZY STROINSKI

Sport byl jego wielką milością. Jako mlody dziennikarz zaczynal prace w 1957 r. w dziale sportowym "Pomorskiej". Gdy narodzil sie "Dziennik Wieczorny" przeszedl do redakcji tej niezwykle popularnej przed laty popoludniówki. Tryskal pomyslami i energią. Bez pana Jurka i oddanemu mu zespolowi dzialu sportowego nie byloby Igrzysk Sportowców Wiejskich w Rzymie... kolo Znina. Pilkarskie turnieje "dzikich druzyn" tez On wymyślil. Z Jego inicjatywy reaktywowano plebiscyt na 10. najlepszych Sportowców Województwa Bydgoskiego. Kultowy pomysl pana Jurka to "Bialy Miś" - turniej dla dzieci szkól podstawowych czy Szkolna Liga Koszykówki. Odszedl 22 paLdziernika.

LECH LUTOGNIEWSKI

Reporter, konferansjer, z wyksztalcenia prawnik. Dzialalnośc dziennikarską rozpocząl juz w szkole średniej. W czasie studiów na Uniwersytecie Mikolaja Kopernika w Toruniu kierowal Studenckim "Radiem Centrum". Potem wspólpracowal z wieloma redakcjami - w Gdansku i Bydgoszczy. W latach 1982-1989 dzialal w podziemnych wydawnictwach, ale takze w oficjalnej prasie. W 1989 r. zostal przywrócony do pracy - najpierw w Telewizji Polskiej, potem w Polskim Radiu w Bydgoszczy. Od 1992 r. prowadzil wlasną agencje informacyjną. Róznymi przedsiewzieciami zyskal miano osoby kontrowersyjnej, która lubila szokowac i prowokowac: zachowaniem, ubiorem i pomyslami. Znany byl takze z niekonwencjonalnych pomyslów happeningowych. Gral skrzypka, stojąc na dachu jednej z kamienic przy Starym Rynku, wieszal tablice ze swoją podobizną na budynku "Wegliszka". Byl na wszystkich konferencjach prasowych i galach. Zadna sie bez Niego odbyc nie mogla. Zmarl nagle, 23 paLdziernika. Mial 53 lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska