Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Życie spod mikroskopu

Hanka Sowińska
- Nie będę się badać, bo jeszcze coś wykryją! - tak mówi wiele pań. Z tego powodu niektóre kobiety nie doczekały matury syna, nie były na ślubie córki, nie uczestniczyły w chrzcinach pierwszego wnuka. One już zapłaciły najwyższą cenę. One nie robiły cytologii.

Cytologia? Co to jest?

Cytologia? Co to jest?

Badanie (jest całkowicie bezbolesne) polega na pobraniu, specjalną szczoteczką, komórek znajdujących się na szyjce macicy. Komórki te następnie zostają poddane ocenie pod mikroskopem.

Po raku sutka, który ma pierwszeństwo w tragicznej statystyce, na drugim miejscu jest nowotwór szyjki macicy. Specjaliści mówią o nim, że to "cichy zabójca". Już jest w organizmie kobiety, przyczaił się, ale nie daje objawów. Można go jednak bardzo łatwo wytropić. Warunkiem jest regularne wykonywanie wymazów cytologicznych.

Specjaliści tłumaczą: rak szyjki macicy to nie jest "zły los, fatum i nieszczęście". To jedna z wielu chorób nowotworowych, która - w porę wykryta - jest całkowicie uleczalna.

Zapobieganiu i wczesnemu wykrywaniu służą darmowe badania, które finansuje NFZ. Są one kierowane do pań w wieku 25-59 lat, które nie badały się w ostatnich trzech latach.

W naszym regionie jest prawie 80 poradni, w których wykonywana jest cytologia (obok adresy placówek w trzech powiatach, następne w kolejnych wydaniach "Zdrowo z Pomorską"; pełna lista na stronie www.pomorska.pl/zdrowie lub www.nfz-bydgoszcz.pl ; trzeba kliknąć w ikonkę "Cztery pory roku dla zdrowia").

Koordynatorem badań w województwie jest Zakład Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy (adresy na stronie www.wok.co.bydgoszcz.pl).
Tam również można zasięgnąć szczegółowych informacji.

- Czy mieszkanki Kujawsko-Pomorskiego korzystają z szansy na życie? - pytaliśmy w kilku poradniach. W Chodczu, w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Almedic" panie chętnie wykonują cytologię. - Informacja jest na tablicy ogłoszeń, a poprzez sołtysów powiadomiliśmy kobiety z okolicznych miejscowości. Mogą się do nas zgłaszać także pacjentki z Boniewa, bo tam w ośrodku nie ma ginekologa. W tym roku nie wykryto ani jednego przypadku raka szyjki macicy - mówi nam pielęgniarka Łucja Kubiak. Panie mogą się zgłaszać w poniedziałki i czwartki; na wizytę można się również umówić telefonicznie, 054/284-80-96.

W Jeżewie też nie ma problemu ze zrobieniem cytologii. Tak zapewnia dyrektor tamtejszej przychodni dr Piotr Grela. - Panie powinny się zgłaszać do położnej, która wyznacza termin wizyty. Chodzi o to, by nie tworzyć kolejek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska