Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skazani na sukces

Michał Woźniak
Wiele osób przybyło specjalnie, by ujrzeć na  żywo gwiazdy polskiego filmu, które wystąpiły w  "Starej Baśni".
Wiele osób przybyło specjalnie, by ujrzeć na żywo gwiazdy polskiego filmu, które wystąpiły w "Starej Baśni". Iwona Woźniak
Niemal 90 tysięcy osób odwiedziło zakończony w niedzielę IX Festyn Archeologiczny w Biskupinie. - Ustanowiliśmy frekwencyjny rekord - cieszy się Wiesław Zajączkowski - dyrektor muzeum i jeden z twórców corocznych spotkań z żywą historią.

     - Sukces zawdzięczamy z pewnością bardzo nośnemu tematowi czyli kulturze Indian zamieszkujących prerie Ameryki Północnej. Istotnym czynnikiem była też pogoda - już nie pamiętam, kiedy po raz ostatni mieliśmy tak długi okres dobrej pogody. Również kilkugodzinny opad deszcze bardzo dobrze wpłynął na biskupińską atmosferę - skończyły się problemy z wszechobecnym kurzem. Być może przyczyną rekordowego zainteresowania odwiedzinami Biskupina było też przesunięcie inauguracji o tydzień. Daliśmy w ten sposób szkołom więcej czasu na organizację festynowych wyjazdów... Wiele dobrego zrobiła dla nas również promocja filmu Jerzego Hoffmana "Stara Baśń".
     _Miniony festyn odwiedziło prawie 9 tysięcy turystów więcej, niż podczas rekordowego do tej pory spotkania sprzed 4 lat. Czy w przyszłym roku temat biskupińskiego festynu będzie w stanie przyciągnąć takie tłumy?
     
- W przyszłym roku zaplanowaliśmy spotkanie z Celtami - wyjaśnia W. Zajączkowski. - _To jeden z najciekawszych ludów Europy, a przypomnieć wypada, że w przyszłym roku nasz kraj znajdzie się już w strukturach Unii Europejskiej. Celtowie bardzo dobrze czuć się będą w biskupińskim otoczeniu, jest to bowiem cywilizacja, która szczyt świetności osiągnęła pomiędzy V wiekiem przed naszą erą a V-VI wiekiem po Chrystusie. W tym też czasie funkcjonował nasz gród.
     Niewykluczone, że i do nas zaglądali Celtowie - oni to bowiem, jak wskazują na to źródła historyczne, wytyczyli i utrzymywali Szlak Bursztynowy, dostarczając cenny bałtycki jantar na tereny dzisiejszych Czech i Moraw. Zresztą obecni byli w całej Europie - od wschodu po ziemie dzisiejszej Hiszpanii, od morza Śródziemnego po morze Północne wraz z Wyspami Brytyjskimi. Dopiero starożytni Rzymianie, zwłaszcza zaś Juliusz Cezar położyli kres dalszemu rozwojowi tego fascynującego do dziś ludu.
     - Dziś spuścizna celtycka najbardziej kojarzy się z Irlandią. Przyszłoroczny festyn pełen więc będzie muzyki z Zielonej Wyspy, niezawodna grupa Comlahan zaprosi na celtyckie warsztaty taneczne, nie obędzie się również bez spotkania z wojami i rzemieślnikami oraz całą kolorową ciżbą odtwarzającą obyczaje Celtów! Mam też dobrą wiadomość dla pań lubujących się w biżuterii - celtyckie wzory należą do najpiękniejszych w Europie - z pewnością wizyta na przyszłorocznym festynie da możliwość zakupu niepowtarzalnej bransolety czy naszyjnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska