Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strumień euro albo bieda. Jakie inwestycje są potrzebne w Grudziądzu?

Przemysław Decker
Piotr Żyźniewski ze stowarzyszenia Rowerowy Grudziądz przekonywał prezydenta Malinowskiego i wiceprezydenta Sikorę, aby miasto więcej zainwestowało w ścieżki dla jednośladów.
Piotr Żyźniewski ze stowarzyszenia Rowerowy Grudziądz przekonywał prezydenta Malinowskiego i wiceprezydenta Sikorę, aby miasto więcej zainwestowało w ścieżki dla jednośladów. Przemek Decker
Tramwaj do szpitala, remont dworca PKP, rewitalizacja spichlerzy, budowa centrów: edukacji i targowego - to tylko niektóre pomysły na wykorzystanie unijnych pieniędzy. Cel projektów? Poprawić jakość życia, wyrwać Grudziądz z objęć biedy.

W ramach nowego budżetu Unii Europejskiej do naszego województwa mają trafić ok. 2 mld euro. Pieniądze zaczną płynąć być może już w przyszłym roku.

Wstępne inwestycje,które mogą być zrealizowane z nowego budżetu UE, we wtorkowy wieczór w auli UMK przedstawili mieszkańcom urzędnicy. Te projekty, to m.in. poszerzenie o dodatkowe pasy odcinka Szosy Toruńskiej, pierwszego etapu "średnicówki" i zjazdu z A1, modernizacja lotniska w Lisich Kątach, rozbudowa sieci tramwajowej i zakup nowych wozów, budowa Solanek nad Rudnikiem, utworzenie dwóch muzeów: jazdy polskiej i chleba.

Czytaj: Łukasz Kowarowski z SLD: Worka euro z Brukseli do Grudziądza nie przywiozę

Pomysł, aby rozbudowywać sieć tramwajową oraz poszerzać o dwa dodatkowe pasy zjazd z A1, nie spodobał się byłemu radnemu Łukaszowi Mizerze.

Prezydent Robert Malinowski zaznaczył: - Nikt nie zrobi tam dodatkowych pasów, jeśli nie będzie dużego ruchu.

Zofia Chlebowska wróciła do swojego pomysłu, aby miasto uruchomiło tramwaj wodny, który miałby wozić turystów m.in. po Wiśle.

- Czy to nie może być nasz priorytet? - pytała Chlebowska.

Krzysztof Pokora, lider lokalnego Polskiego Stronnictwa Ludowego zaapelował w tym kontekście: - Odwróćmy się na Wisłę! Żegluga może przyciągnąć turystów!

Prezydent wyjaśnił, że najpierw Wisła musi zostać uregulowana. Chodzi tutaj m.in. o planowaną w naszym województwie budowę drugiego stopnia na tej rzece.

Muzea i Solanki

W przekonaniu Krzysztofa Pokory, w centrum miasta, np. przy ulicy Sienkiewicza, powinien powstać wielopoziomowy parking. - Oczyśćmy Starówkę z samochodów - powiedział Pokora.

Pomysł budowy muzeum jazdy polskiej bardzo się spodobał Tadeuszowi Cerneckiemu. Poza tym podkreślił on, że w obserwatorium astronomicznym powinna zostać zamontowana winda.

Zbigniew Otremba dodał, że w naszym mieście przydałaby się również stała ekspozycja poświęcona Bronisławowi Malinowskiemu oraz Mikołajowi Kopernikowi.

Niepocieszeni byli przedstawiciele stowarzyszenia Rowerowy Grudziądz. - Co z pieniędzmi na ścieżki rowerowe? Grudziądz pod tym względem "leży" - uznali Tomasz Kędzior i Piotr Żyźniewski.

Wiceprezydent Marek Sikora uspokoił: - Wiele w tym temacie można zrealizować.

Wiesław Cyrankowski podkreślił, że prezydent przez dwie kadencje zaniedbał temat Solanek: - Trzeba do tego zagadnienia podejść poważnie. Bo to nie tylko rekreacja, ale również miejsca pracy.
Robert Malinowski zapewnił, że "w zaciszu gabinetów" trwają prace dotyczące budowy nowych Solanek.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska