Pierwsza Komunia Święta w liczbach. Ile kosztuje?

Dodano: 4 maja 2013, 6:00 Autor:

Alba - 120 złotych, różaniec plus książeczka - 45 złotych. I przynajmniej 85 od gościa w lokalu. - A w niektórych parafiach za "udekorowanie kościoła” na przyjęcie księża chcą nawet 150 złotych od dziecka - mówi Czytelniczka.

Sonda

Wydatki związane z I Komunią Świętą:

wyniki głosowania
Liczba głosów: 114.

Przyjęcie pierwszej komunii w parafii pw. Bożego Ciała na Szwederowie odbędzie się w dwóch turach: 3 maja (piątek) i w niedzielę, 5 maja.

- Będzie około 80 dzieci - zapowiada ks. Ryszard Pruczkowski, proboszcz tej parafii. - A jeszcze 20 lat temu do pierwszej komunii przystępowało ponad 200 dzieci.

Przeczytaj także:Komputer, netbook... - pierwsza komunia sporo kosztuje

Nie tylko księża z parafii przy ul. Jesionowej na Szwederowie twierdzą, że uroczystość jest przeżywana coraz bardziej w stopniu duchowym. Więcej rodziców uczestniczy w przygotowaniach w kościele oraz przystępuje do komunii świętej.

Rzeczy w cenie

Wydatków pierwszokomunijnych nie da się uniknąć. Nowa alba dla dziecka kosztuje przynajmniej 90 złotych. Używaną można dostać za 60. Buty - 50. Drugie tyle bielizna. Książeczka z różańcem mogą kosztować ponad 100 złotych w sumie. Rodzice dziewczynki dodatkową kwotę wydadzą na wianek. Minimum 20 złotych.

Strój dla dziecka pierwszokomunijnego może w najtańszej wersji kosztować 300 złotych. W najdroższej - nawet ponad tysiąc.

Nie na pusty żołądek

Dochodzi poczęstunek. Coraz więcej (może nawet już większość) rodziców organizuje przyjęcia w lokalu. - Jeśli chodzi o pieniądze, raczej nie zaoszczędzimy. Zaoszczędzimy za to na czasie i nerwach - mówi pani Iwona, której córka będzie przyjęta w najbliższą niedzielę.

Na uroczystości małej Michaliny w kawiarni będzie 12 osób.

- Za osobę płacimy 105 złotych. Cena obejmuje uroczysty obiad, ciasto z kawą oraz kolację na ciepło - wymienia pani Iwona.

W wybranych restauracjach i kawiarniach są jeszcze niższe stawki. - U nas zaczynają się od 90 złotych - informuje Aleksandra Wincencik, właścicielka "Veny Club” przy ul. Ogrody na Wyżynach. - Pierwsze przyjęcia odbędą się w naszym lokalu w najbliższą niedzielę. W cenę wliczona jest także pomoc animatora, który urozmaici czas najmłodszym gościom.

Kilka w jednym

W sumie w jeden dzień w restauracji na Ogrodach można zorganizować nawet 5 przyjęć. Miejsca gościn są przedzielone specjalnymi ruchomymi ściankami. - W tym roku przygotujemy 12 przyjęć.
Są i takie lokale, w których będzie w sezonie prawie 30 uroczystości.

Są stroje, jest lokal. W niektórych parafiach pobierają opłaty za kwiaty.

Cenne kwiaty

- Niby kwoty są dobrowolne, ale jak się nie da, to ksiądz patrzy krzywo - mówi pani Iwona. - Ja na przykład musiałam dać 150 złotych. Jak niby na same kwiaty i wstążki do dekoracji, sporo. Tym bardziej że prawie 200 dzieci będzie przyjętych.

Są jednak kościoły, w których zawiązuje się nieoficjalny komitet rodziców. Jego przedstawiciele pomagają w przygotowaniach pierwszej komunii w parafii. Koszty dekorowania kościoła, pamiątki lub/i prezentu dla kapłana są sumowane i potem dzielone przez liczbę dzieci.
Wychodzi wówczas przeważnie od 25 do 100 złotych od osoby.

Czytaj więcej o:
  • ile kosztuje komunia święta
  • koszt komunii świętej
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Bezplatna komunikacja w Bydgoszczy to dobry pomysł?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 325.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.