Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Tylczyński, autor "Augustowskich nocy", nie żyje

źródło: wp.pl
Andrzej Tylczyński
Andrzej Tylczyński fot, archiwum rodzinne
Artysta napisał teksty do przebojów takich jak m.in."Augustowskie noce", "Domek bez adresu", "Kochać", "Goniąc kormorany", "Nigdy więcej". Zmarł w sobotę w Holandii.

Teksty Tylczyńskiego śpiewali tacy wykonawcy jak: Maria Koterbska, Czesław Niemen, Bohdan Łazuka, Piotr Szczepanik, Jacek Lech, Ludmiła Jakubczak, Fryderyka Elkana, Irena Jarocka.

Augustowskie noce

Artysta urodził się 1 stycznia 1925 r. w Poznaniu. Jego ojciec, Józef Tylko-Tylczyński, podporucznik rezerwy, był przed wojną aktorem poznańskich scen teatralnych - Teatru Polskiego i Teatru Nowego. W czasie wojny Andrzej Tylczyński mieszkał z rodziną w Poznaniu, gdzie po wojnie rozpoczął studia. Studiował na Wydziale Studiów Edukacyjnych w Poznaniu, a także polonistykę i historię filmu w Warszawie.

Karierę zawodową rozpoczął w 1948 r. w Poznaniu, gdzie pracował jako dziennikarz "Głosu Wielkopolskiego" i "Gazety Poznańskiej". Z tego okresu datuje się jego przyjaźń z Jerzym Woy-Wojciechowskim, kompozytorem "Goniąc kormorany". Łączyły ich rodzinne związki z Kleczewem - miasteczkiem w okolicy Konina.

Na początku lat 50. wyjechał do Warszawy, gdzie rozpoczęła się jego działalność artystyczna. Zadebiutował tekstem "Ten mały zegarek" w 1953 r., w założonym przez siebie kabarecie Iluzjon. Był też założycielem i kierownikiem literackim i artystycznym kabaretu Panopticum oraz zespołu Wiślanie 69. Współpracował także z tygodnikiem "Szpilki" i poznańską sceną kabaretową Żarty z Karty.

W 1972 r. założył czasopismo muzyczne "Non Stop" którego był wieloletnim redaktorem naczelnym.

Andrzej Tylczyński napisał również polskie teksty do zagranicznych piosenek, m.in. in. do "Begin the Beguine", "Romantica", "Marina, Marina" i "Jealousie". Wielokrotnie nagradzany na różnych festiwalach.

Pod koniec lat 70-tych wyjechał do Holandii, gdzie współpracował m.in. z telewizją RTL: współtworzył serial animowany o Muminkach, pisał scenariusze.

W Holandii napisał też powieść "Kryptonim Jeździec Polski", wydaną w Polsce w 2000 r. Uczestniczył aktywnie w życiu kulturalnym Polonii. Utrzymywał związki z Polską - starał się niemal co roku być w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska