MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kandydat do wzięcia

(d-ka)
Przyjęcie przez pracodawcę dokumentów złożonych przez kandydatów do pracy - to jeden z ważniejszych etapów rekrutacji.

Okazuje się, że ważne jest nie tylko to, co piszemy, ale także sposób zredagowania listu motywacyjnego i CV.

Właściwy człowiek na właściwym miejscu

Życiorys i list motywacyjny to dwa najważniejsze dokumenty aplikacyjne, które sporządzamy ubiegając się o pracę.

Napisanie ich powinno być poprzedzone dokładnym zapoznaniem się z opisem stanowiska, o które się ubiegamy oraz wykazem cech i predyspozycji kandydata.

List motywacyjny piszemy po to, aby zaprezentować pracodawcy nasze zainteresowanie i chęć pracy na oferowanym stanowisku. Chodzi o to, aby rekrutujący zrozumiał, że jesteśmy właściwą osobą, na właściwym miejscu.

Ważne jest to, aby na podaniu znajdowała się nazwa miejscowości oraz aktualna data. Nieco niżej, po lewej stronie arkusza należy umieścić swoje imię i nazwisko oraz adres i numer telefonu. W ten sposób przedstawiamy się osobie, która będzie czytała list. Konieczne jest również zatytułowanie dokumentu oraz bezpośrednie zwrócenie się do pracodawcy lub firmy, w której chcielibyśmy pracować (np. "Szanowni Państwo").

W pierwszym akapicie zwracamy się z prośbą o rozpatrzenie naszej kandydatury na wybrane przez nas stanowisko. Powinniśmy napisać również, z jakiego źródła dowiedzieliśmy się o ofercie (np. ogłoszenie w gazecie). Drugi akapit to miejsce, w którym opisujemy krótko swoje kwalifikacje, doświadczenie, umiejętności i zalety w zakresie zgodnym z ofertą pracy.

Nie wstydźmy się pokazać swoich mocnych stron. Pamiętajmy jednak, aby nie powtarzać informacji, które umieścimy w załączonym życiorysie. W ostatniej części podkreślamy naszą gotowość do odbycia rozmowy kwalifikacyjnej (najlepiej w terminie dogodnym dla firmy). Nie możemy zapomnieć o odpowiednim zakończeniu, w którym podziękujemy za rozpatrzenie oferty i wyrazimy swoje poważanie dla osoby czytającej.

Pisanie życiorysu (curriculum vitae) wymaga przestrzegania pewnych zasad.

Życie po kolei

Powinniśmy zadbać o to, aby przestawić informacje o nas w sposób czytelny i zrozumiały. Istnieją dwa rodzaje życiorysów. Jednym z nich są CV chronologiczne, czyli takie, w których opisujemy ważne fakty z naszego życia, po kolei, zaczynając od wykształcenia.

Osoby, które nie posiadają wykształcenia zgodnego z doświadczeniem zawodowym, powinny wybrać życiorys funkcjonalny będący podsumowaniem dotychczasowej praktyki zawodowej.

CV powinno zawierać informacje o naszych danych personalnych, wykształceniu (daty rozpoczęcia i zakończenia szkoły), doświadczeniu zawodowym (określenie czasu zatrudnienia), kursach, szkoleniach, specjalizacjach (daty, nazwa kursu), umiejętnościach zawodowych zdobytych w pracy lub szkole, znajomości języków obcych.

Możemy napisać także o umiejętnościach dodatkowych (np. prawo jazdy, obsługa komputera) i zainteresowaniach (tylko o tych, które dobrze wpływają na nasz wizerunek)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska