Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grabówiec > Dożynki mieszkańców gminy Bobrowo

(Bogumił Drogorób)
Tegoroczne dożynki mieszkańców gminy Bobrowo zorganizowano na boisku wiejskim w Grabówcu.

Uroczystość poprzedziła msza święta dziękczynna za tegoroczne plony oraz w intencji rolników.

Trudu organizacji święta plonów podjęli się mieszkańcy Grabówca, głównie panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich,, ochotnicza straż pożarna oraz sołtys wraz z radą sołecką. Do pomocy w organizacji dożynek włączyło się również sołectwo wsi Buczek. W trakcie mszy świętej proboszcz parafii Nieżywięć ks. kanonik Józef Jarzembowski poświęcił wieńce i płody rolne podkreślając, iż są one odbiciem dziękczynienia Bogu za doznane łaski. Ponadto ks. proboszcz poświęcił nowy autobus szkolny, który gmina otrzymała z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Wójt gminy Anna Małkiewicz serdecznie przywitała uczestników Święta Plonów.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. posłowie - Janusz Dzięcioł, Marzenna Drab. W uroczystościach uczestniczyli także starosta brodnicki Waldemar Gęsicki oraz wójtowie ościennych gmin: Wojciech Rakowski i Tadeusz Fuks.

Zaszczytu pełnienia funkcji starostów i wicestarostów dostąpili: Wiesław Dróżdż i Krzysztof Ślugaj oraz wicestarostowie: Iwona Barczewska i Adam Ziółkowski. Starościna Wiesława Drożdż wraz z mężem Romanem prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 44 ha w Grabówcu. Jest to gospodarstwo o zróżnicowanej produkcji roślinnej i zwierzęcej. Państwo Drożdż mają dwóch dorosłych synów. Starszy Andrzej, pracuje zawodowo, natomiast młodszy Marcin skończył studia w Uniwersytecie Technologiczno Przyrodniczym w Bydgoszczy i szuka swego miejsca na ziemi.

Starosta Krzysztof Ślugaj wraz z rodzicami prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 16 ha. Jest to gospodarstwo nastawione na produkcję roślinną. Głównie rzepak i pszenżyto. Pan Krzysztof jest kawalerem. Jest oczywiście członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej.

Starostowie przekazali chleb gospodarzom dożynek wójtowi gminy Bobrowo Annie Małkiewicz oraz przewodniczącemu Rady Gminy Waldemarowi Jankowskiemu, którzy podzielili go wśród zgromadzonych mieszkańców i gości.

Anna Małkiewicz z chlebem w dłoniach zwróciła się do mieszkańców słowami: starostowie dożynek przynieśli największy skarb rolniczego trudu, chleb, prosili, abym ten chleb jako symbol naszego dorobku dzieliła sprawiedliwie, zapewniam wszystkich że postaram się to uczynić w miarę swoich możliwości. Będę wspólnie z radą gminy i pracownikami urzędu plony waszej ciężkiej pracy dzieliła między wszystkie wsie i najbardziej potrzebujące. Jak mówił błogosławiony brat Albert, który całe życie pomagał ubogim, trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole. Każdy może podejść i ukroić kromkę. Tak jak dziś dzielimy się tym bochnem dożynkowym, tak i przez cały rok pamiętajmy, by dzielić się z tymi, którzy tego potrzebują. Niech wspólnota chleba sprawi, abyśmy zawsze solidarnie potrafili sobie pomagać. Niech wspólnota chleba jednoczy nas także wokół wszystkich innych, ważnych spraw naszej małej i dużej Ojczyzny. Niech przypomina nam, jak wiele zawdzięczamy tej ziemi i jak bardzo nas ona potrzebuje.

Po oficjalnych uroczystościach rozpoczęła się część artystyczna. Na deskach pięknie udekorowanej sceny wystąpił zespół "Złoty Krąg" oraz dzieci ze szkoły podstawowej w Nieżywięciu o ze szkoły podstawowej w Kruszynach.
Kolejno komisja konkursowa dokonała oceny wieńców i ozdób dożynkowych. Jej werdykt był następujący!

Kategoria wieńce dożynkowe: 1. KGW Grabówiec, 2. KGW Kawki, 3. KGW Kruszyny Duże oraz KGW Kruszyny Szlacheckie.

Kategoria ozdoby: 1. KGW Brudzawy, 2. KGW Nieżywięć, 3. KGW Bobrowo i KGW Zgniłobłoty.

Wręczono też nagrody w ogłaszanym już od wielu lat konkursie przez wójta Bobrowa "Piękna zagroda". Komisja konkursowa lustracji zagród przyznała wyróżnienia Czesławowi Cyrze z Brudzaw, Jadwidze Kalwie z Bud, Zuzannie i Benedyktowi Stefańskim z Chojna, Jadwidze Ćwiklińkiej z Czekanowa, domowi nauczyciela w Drużynach, Genowefie Rogowskiej z Kruszyn Dużych, Janinie Tarce z Brudzaw.

Ponadto podczas dożynek gminnych zorganizowano loterię fantową, z której dochód został przeznaczony na Społeczny Komitet Pomocy absolwentce Justynie Majkrzak, poszkodowanej wypadku. Ze sprzedaży fantów uzyskano 2772 zł.

Na dożynkach zgromadziło się wielu rolników, mieszkańców i gości, którzy mogli skorzystać z przygotowanego poczęstunku grochówki, kiełbasek z grilla, chleba ze smalcem i ogórkiem. Można było również skosztować smacznych wiejskich wyrobów. Na deser było pyszne ciasto i kawa. Nie zapomniano również o najmłodszych. Dzieci mogły pojeździć gokartami oraz pozjeżdżać z dmuchanego zamku.

Podczas festynu zorganizowano wiele konkursów zarówno dla dzieci i dorosłych. Wszyscy uczestnicy otrzymali piękne nagrody.

W przeciąganiu liny wśród panów zwyciężyła drużyna z Nieżywięcia, wśród pań - także ekipa z Nieżywięcia.

Najlepszym strongmen okazał się Łukasz Nowakowski, który przeciągnął samochód terenowy na odcinku 10 m.

Dożynki zakończyła zabawa taneczna trwająca do późnych godzin wieczornych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska