(km, mf)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dzisiaj w Warszawie nominacje profesorskie z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego odebrali Olga Haus, Andrzej Dziedziczko i Rajmund Przybylak z UMK i Tomasz Szczuraszek z ATR.
  Prof. Olga Haus (ur. w 1953) pracuje na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UMK. Akademię Medyczną skończyła w 1978 roku we Wrocławiu, gdzie potem rozpoczęła pracę zawodową. Tam również zdobyła tytuły doktora nauk medycznych (1982 rok) i doktora habilitowanego (1995 rok). Z Akademią Medyczną w Bydgoszczy (obecnie Collegium Medicum) związana jest od 1997 roku. Zajmuje się genetyką kliniczną i genetyką nowotworów.


  Prof. Andrzej Dziedziczko (ur. w 1935) z Collegium Medicum UMK. Ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku. Doktorat z dziedziny nauk medycznych otrzymał w 1976 roku na gdańskiej akademii, a tytuł doktora habilitowanego uzyskał w 1992 roku na Akademii Medycznej w Bydgoszczy. W bydgoskiej Akademii Medycznej (później Collegium Medicum) jest zatrudniony od 1985 roku, specjalizuje się w chorobach wewnętrzynych i alergologii.
  Prof. Rajmund Przybylak (ur. w 1957), klimatolog, to absolwent toruńskiego uniwersytetu. Studia skończył w 1980 roku i przez kilkanaście miesięcy pracował w PAN w Warszawie. Z Instytutem Geografii UMK ponownie związał się w 1982 roku. Tytuł doktora nauk przyrodniczych otrzymał w 1988 roku w Toruniu. Był uczestnikiem wypraw naukowców na Spitsbergen, a o klimacie Arktyki napisał habilitację, którą obronił na UAM w Poznaniu. Jest dyrektorem Zakładu Klimatologii Instytutu Geografii Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK.


  Prof. dr hab. inż. Tomasz Szczuraszek (ur. w 1949). W 1972 r. uzyskał stopień inżyniera na Wydziale Budownictwa Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Bydgoszczy, a następnie magistra, dra nauk technicznych i dra hab. na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej. Pracę rozpoczął w 1972 r. jako asystent w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Bydgoszczy. Obecnie jest dziekanem Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Głównymi tematami jego badań są zagadnienia z zakresu inżynierii ruchu drogowego. Nominacja profesorska czeka na niego od 20 czerwca. Ponieważ profesor nie mógł wcześniej pojechać do Warszawy, dopiero wczoraj odebrał ją z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo