Hanka Sowińska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Do dwóch bydgoskich szpitali - miejskiego i "Biziela" na razie nie będą przyjmowane kobiety z ciążą patologiczną. Pacjentki zostaną skierowane do Torunia, Grudziądza i Inowrocławia. Powodem jest przepełnienie w oddziałach, w których przebywają wcześniaki oraz wykrycie groźnych bakterii.
  Dzisiaj w godzinach popołudniowych, w bydgoskim urzędzie wojewódzkim, zebrał się zespół reagowania kryzysowego. Dziennikarzy nie wpuszczono na posiedzenie. Natomiast na konferencji prasowej padły uspokajające stwierdzenia.
  - Działamy profilaktycznie, nie ma żadnego zagrożenia. Przede wszystkim nie ma epidemii, choć w dwóch oddziałach intensywnej terapii noworodków wykryliśmy bakterie z gatunku Klebsiella pneumoniae, które mogą wywoływać zapalenie płuc. Problemem jest natomiast ogromne zagęszczenie w tych oddziałach - mówiła dr n. med. Elżbieta Narolska z wojewódzkiego sanepidu.
  Pacjentki z zagrożoną ciążą - z całego województwa - najczęściej trafiają do bydgoskiego "Biziela". - Padł chyba rekord. Obecnie w oddziale przebywa 65 noworodków, w tym 21 wcześniaków - poinformował dr. n. med. Piotr Korbal, ordynator oddziału noworodków i wcześniaków z intensywną terapią w tej lecznicy.
  - W każdej chwili karetka może przywieźć następną pacjentkę. Nie chcieliśmy dopuścić do zaostrzenia sytuacji. Dlatego zespół podjął decyzję, że kobiety z ciążą patologiczną będą kierowane do szpitali w Toruniu, Grudziądzu i Inowrocławiu. Panie, które już przebywają w oddziale patologii ciąży urodzą u nas - zapewnił prof. dr Wiesław Szymański, szef Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej w "Bizielu".
  Aby nie dopuścić do rozwoju zakażenia w obu szpitalach: miejskim i wojewódzkim, przygotowano dodatkowe pomieszczenia. Potrzebny jest jednak sprzęt dla wcześniaków, w tym respiratory.
  O tym, że w oddziałach intensywnego nadzoru medycznego, w których przebywają noworodki urodzone przedwcześnie dochodzi do zakażeń i zgonów, wiadomo nie od dziś. Dzieci, które ważą poniżej 1000 gram mają około 33 razy niższą odporność niż noworodki z donoszonych ciąż.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo