Zmarła Wanda Rucińska - najpopularniejsza aktorka bydgoskiej...

  Zmarła Wanda Rucińska - najpopularniejsza aktorka bydgoskiej sceny

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wanda Rucinska, najpopularniejsza powojenna aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy, zmarla wczoraj w Sopocie, w wieku 87 lat.
  Aktorka debiutowala, jeszcze jako jej słuchaczka bydgoskiej Szkoły Aktorskiej w październiku 1945 roku rolą Meli w "Moralności pani Dulskiej" Zapolskiej. Aktorski egzamin panstwowy zdawała w Łodzi przed Leonem Schillerem.
  Pierwszą dużą kreacją Rucinskiej okazala sie tytułowa "Nora" w dramacie Henryka Ibsena, zrealizowanym w 1955 roku w bydgoskim teatrze przez Stefana Wintera.
  - Gdy pod koniec lat 50.
  Hieronim Konieczka wprowadzil na scene twórczośc Witkacego, to wlaśnie Wanda Rucinska w roli Widma "W malym dworku" objawila najpelniej znakomite wyczucie groteski. Potwierdzila to później w innych witkacowskich inscenizacjach: m.in. jako tytulowa "Matka", takze Matka w "Sonacie Belzebuba", Ciotka Julia w "Onych" , Ciotka Pregorzewska w "Nienasyceniu" - powiedziala Ewa Szymborska, kierująca Teatrem Polskim.
  W 1976 roku, po kilkuletniej wedrówce po teatrach Szczecina, Poznania, Torunia, Wanda Rucinska wrócila do Bydgoszczy. Grala w repertuarze róznorodnym: klasycznym (Czechow, Fredro, Blizinski, Sofokles), wspólczesnym (Kertesz, Lorca, Enquist, Mrozek), a takze w pozycjach dla mlodszej widowni.
  Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej obchodzila w 1986 roku wraz ze swoim partnerem scenicznym i zyciowym Hieronimem Konieczką: oboje zagrali w romantycznej sztuce Aleksieja Arbuzowa "Staromodna komedia". W 1992 roku, po blisko 50 latach pracy i niemal 150 rolach, odeszla z teatru z powodu ciezkiej choroby.
  - Wciąz jednak pojawiala sie na premierach kolegów, co piątek zasiadala na koncercie w Filharmonii Pomorskiej, zywo interesowala sie biezącymi wydarzeniami w zyciu spolecznym i kulturalnym - podkreślila Szymborska.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo