Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktualna sytuacja na rzekach

(domi)
fot. sxc
Pomimo przekroczonych stanów ostrzegawczych i alarmowych w wielu miejscach na polskich rzekach, zdaniem hydrologów sytuacja nadal jest stabilna. Możliwe są jednak lokalne podtopienia spowodowane wystąpieniem z brzegów małych rzek. Nie dotyczy to jednak naszego województwa.

www.pomorska.pl/pogoda

Więcej informacji o pogodzie w regionie znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/pogoda

Obecnie średni stopień zagrożenia podtopieniami jest w południowo-zachodniej części kraju, w dorzeczu środkowej Wisły oraz w dorzeczu Bugu. Ewentualne zagrożenie podtopieniami może pojawić się w dorzeczu środkowej Odry, głównie powyżej Połęcka gdzie powstał zator lodowy oraz na Wiśle w okolicy Włocławka i na Bugu (odcinek od Frankopola do zbiornika zegrzyńskiego).

Wczoraj (poniedziałek) na skutek wylania rzeki Czarna w Markach koło Warszawy doszło do zalania dojazdów do kilkunastu posesji, jednak woda nie dostała się do domów. Strażacy państwowej i ochotniczej straży pożarnej podjęli działania interwencyjne. Służby wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego cały czas monitorują sytuację.

Według synoptyków w tym tygodniu przewidywany jest wzrost stanu wody w rzekach w centralnej i północnej Polsce. Na południu kraju poziom wody w rzekach obniża się. W tym momencie śnieg wciąż zalega w północno-wschodniej części kraju. Na południu Polski praktycznie nie ma już śniegu.

Na większości głównych rzek, m.in. na Wiśle, Odrze nie występują już zatory lodowe. Pokrywa lodowa wciąż jest na górnym odcinku Bugu.

Synoptycy zapowiadają jednak od jutra ochłodzenie - spadek temperatury zahamuje proces topnienia śniegu. Woda będzie powoli spływać do koryt rzek.

IMiGW podaje, że w najbliższym czasie temperatura w nocy będzie kształtować się od 0 do -1 °C, a w sobotę (6 marca br.) od -7°C na Podlasiu do -1°C na Podkarpaciu. Temperatury w dzień wyniosą od 0°C na północy do 8°C na południu.
Wczoraj 10 lodołamaczy na terenie kraju usuwało lód utrudniający przepływ wody w rzekach.

Na zbiorniku włocławskim na Wiśle pracowało 6 lodołamaczy. Dodatkowo na dolnym odcinku rzeki oczekują 4 lodołamacze - 2 w Przegalinie i 2 w Sobieszewie.

Trwało też lodołamanie na Odrze - 4 lodołamacze prowadziły akcję w rejonie Gryfino-Szczecin. 2 lodołamacze niemieckie z Frankfurtu nad Odrą po skruszeniu lodu w basenie portowym w Słubicach płyną w górę rzeki do miejscowości Eisenhüttenstadt. W pogotowiu czeka 1 lodołamacz stacjonujący w Brzegu Dolnym.

Na wypadek zagrożenia powodzią w Polsce gotowych do działania jest 110 tysięcy ratowników Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i 10 tys. żołnierzy. Przygotowanych jest 92 tys. metrów rękawów przeciwpowodziowych, 1288 łodzi, pontonów i motorówek, 6526 agregatów prądotwórczych i ponad 7,7 mln. worków na piasek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska