Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Posterunek Plus. Policja wraca do gmin, ale powoli

Maciej Czerniak
Od lipca ubiegłego roku w Dobrzejewicach działa nowy komisariat, który zastąpił ten mający dawniej siedzibę w Lubiczu. Oprócz tego w całym regionie przywrócono osiem posterunków policji.
Od lipca ubiegłego roku w Dobrzejewicach działa nowy komisariat, który zastąpił ten mający dawniej siedzibę w Lubiczu. Oprócz tego w całym regionie przywrócono osiem posterunków policji. Jacek Smarz
Ze zlikwidowanych 33 posterunków policji w Kujawsko-Pomorskiem przywrócono na razie 8. Gminy chcą u siebie policjantów na stałe, bo nie wystarczają im patrole wysyłane z większych miast.

- Radzyń Chełmiński ma swój posterunek policji, choć to gmina znacznie mniejsza od naszej - mówi Waldemar Kurkowski, wójt gminy Gruta. - Przeanalizowałem raporty policyjne i wynika z nich, że to u nas występuje większe zagrożenie choćby pijanymi kierowcami, kradzieżami, włamaniami. Jesteśmy po prostu większą gminą. Przez lata mieliśmy posterunek.

Policji na stałe nie ma w Grucie od 2008 roku. Od tamtej pory gminę zabezpieczają mundurowi z komisariatu policji w Grudziądzu. - Patrole przyjeżdżają, mamy też wspaniałych dzielnicowych, ale to i tak jest niewystarczające.

Gruta to jedna z 33 miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem, które utraciły stałe posterunki policji. Obecna władza postulowała odtwarzanie jednostek tam, gdzie zostały poprzednio zamknięte. To jeden z flagowych projektów rządowych. O tym planie mówił w ubiegłym roku szef MSWiA Joachim Brudziński, kiedy przyjechał do Bydgoszczy na odprawę roczną służb mundurowych. - Nastąpiło odsunięcie funkcjonariusza od obywatela. My konsekwentnie staramy się ten trend odwracać - mówił minister Brudziński.

Zobacz także: Brakuje policjantów. Część planuje odejść - ile zarabiają?

W całej Polsce do 2020 roku ma zostać odtworzonych 150 posterunków policji. W Kujawsko-Pomorskiem ponownie otwarto je w ostatnich latach w Bukowcu, Dragaczu, Lubrańcu, Lubieniu Kujawskim, Chodczu, Złejwsi Wielkiej, Kamieniu Krajeńskim i w Konecku. Z kolei w Dobrzejewicach pod Toruniem powstał zupełnie nowy duży komisariat, który zastąpił ten mający wcześniej siedzibę w Lubiczu, ale którego policjanci tak naprawdę pracowali w kilku różnych budynkach w okolicznych miejscowościach.

- Rozmawiamy z władzami samorządowymi, mieszkańcami, którzy zgłaszają chęć przywrócenia posterunku. Ważne jest również, czy dany samorząd jest w stanie wspomóc to finansowo - mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. - Najczęściej posterunki mieszczą się w budynkach przekazywanych przez gminę, albo dzieje się tak, że jedna gmina daje budynek, a kilka innych składa się na jego remont. Naszą sprawą jest obsada posterunku. Decyzje są najczęściej podejmowane przez komendanta miejskiego, albo powiatowego. Konieczne są przesunięcia sił, zmienić trzeba też strukturę danej jednostki. Trzeba, na przykład powołać w niej kierownika. Wiele zależy od tego, czy to będzie posterunek pięcio, czy na przykład dziesięcioosobowy.

Samorządowcy kontaktują się komendantami policji i bezpośrednio z MSWiA w sprawie przywrócenia na ich terenie zlikwidowanych wcześniej posterunków. Niektórzy proponują nawet rozwiązania w formie przesunięć policjantów między jednostkami działającymi obecnie.

Zobacz także: Do twarzy jej nie tylko z mundurze. Ukraińska policjantka podbija internet.

Źródło:
TVN

- Gmina Łasin teraz oddelegowała dwóch dzielnicowych do Świecia, ale mogłoby być tak, że policjanci z Łasina zabezpieczaliby Rogóźno. Dobrze byłoby, gdyby trafili tam dzielnicowi ze Świecia nad Osą, a gmina Gruta mogłaby zabezpieczać Świecie nad Osą. Byłoby to rozwiązanie kompleksowe dla całego powiatu, nie tworzylibyśmy sztucznych stanowisk, komisariatów, które się nie w pełni wykorzystane - mówi Kurkowski. - Jesteśmy w stanie wygospodarować u siebie pomieszczenie dla policji w nowoczesnym budynku. Mamy niewykorzystane powierzchnie, na przykład nad ośrodkiem zdrowia - mówi wójt zapewniając, że gmina jest też w stanie kupić radiowóz, o ile będzie on służył policjantom na stałe pracującym w odtworzonym miejscowym posterunku.

W 2014 roku zlikwidowano też jednostkę policji w Osielsku pod Bydgoszczą. - Już kilka lat temu występowaliśmy do MSWiA o przywrócenie posterunku, ale dostaliśmy odpowiedź, że na razie się tego nie przewiduje - wyjaśnia wójt Wojciech Sypniewski. - Na razie mamy jednak patrole z komisariatu Bydgoszcz-Śródmieście. Jestem w stałym kontakcie z komendantem. Jesteśmy informowani o liczbach zdarzeń, o zagrożeniach. Od pewnego czasu mamy też trzech, a nie jak poprzednio dwóch dzielnicowych, którzy są w kontakcie z sołtysami. To wygląda nieźle, ale oczekiwania mieszkańców są dużo większe, bo gmina się rozwija. Liczy około 14 tysięcy mieszkańców. Kiedy przekroczymy próg 15 tysięcy, ponownie wystąpimy o przywrócenie pełnej obsługi policyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska