Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"A nas ul. 26 Stycznia nie razi!" Dekomunizacja ulic w Solcu i Koronowie

Adam Lewandowski
Adam Lewandowski
Ul. 26 Stycznia w Koronowie jest na uboczu, odchodzi od  Dwor- cowej. To nazwa na cześć gen. Hallera, który wkroczył tu w 1920 r.
Ul. 26 Stycznia w Koronowie jest na uboczu, odchodzi od Dwor- cowej. To nazwa na cześć gen. Hallera, który wkroczył tu w 1920 r. Adam Lewandowski
Pialiśmy już na naszych łamach o problemach z nazwą ulicy 23 Stycznia w Solcu Kujawskim.

Nazwę tę w roku 1945 - dokładnie 5 lutego - nadała ówczesna Miejska Rada Narodowa na wniosek przewodniczącego rady - proboszcza soleckiej fary ks. Franciszka Hanelta.

Po latach kilku radnych obecnej kadencji zwróciło się o zmianę nazwy tej ulicy w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Przypomnijmy, że na tej liście znalazły się też ul. Hanki Sawickiej i 22 Lipca. Konsultacje w sprawie zmian nazw obu soleckich ulic zakończyły się. Sawickiej zmieni się na Mickiewicza, 22 Lipca na Długą. Na pozostawienie ulicy 23 Stycznia, gdzie ratusz, biblioteka, banki itp. nie wyraził zgody Instytut Pamięci Narodowej. A za pozostawieniem tej nazwy opowiada się m.in. Towarzystwo Miłośników Solca Kujawskiego.

Ale w Koronowie znaleźliśmy ulicę 26 Stycznia. I nikt jej zmiany nie żąda. Ani radni, ani IPN. - U nas 26 stycznia Koronowo zostało wyzwolone w roku 1920 - przez gen. Hallera, i w 1945 - mówi Grzegorz Myk z Punktu Informacji Turystycznej. - Problemu więc z nazwą ulicy nie ma.

INFO Z POLSKI 4.05.2017- przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska