MKTG SR - pasek na kartach artykułów

A na nas bilbergia

Bożenna Szymańska
Z zazdrością patrzyłam na okno moich sąsiadów, gdy wczesną dość wiosną zakwitła bilbergia. Moja kwitnie dopiero teraz!

     Bilbergie należą do rodziny _Bromeliaceae. Billbergia nutans, _o pięknym kolorowym kwiatostanie jest najłatwiej zakwitającym gatunkiem. Odpowiednio pielęgnowana może zdobić mieszkania przez wiele lat.
     Kwiat niczym ptak
     
Warto zwrócić uwagę na jej kwiatostan, który wynurza się z pochwy liściowej i lekko zwisając przykuwa uwagę kolorowymi przykwiatkami o barwie zielonej, czerwonej i fioletowej, z których wystają czerwonawe działki kielicha i żółtawozielone oraz niebieskie płatki korony. Wygląda niczym egzotyczny ptak. Pora kwitnienia zależy od metody uprawy i waha się od wczesnego lata do zimy.
     Rośnie na drzewach
     
Ta dość odporna na złe warunki roślina pochodzi z obszaru rozciągającego się od Meksyku do południowej Brazylii. Wśród ponad 60 znanych gatunków _B. nutans _jest jedynym nadającym się do uprawy w pomieszczeniach.
     Większość gatunków z rodziny _Bromeliaceae jest _epifitami, czyli rośnie na drzewach. Bilbergia jako jedyna zapuszcza korzenie do ziemi. Z biegiem lat tworzy grupę niewysokich roślin osiągających 40-60 cm. Liście gatunku botanicznego przypominają liście traw, są wąskie, rowkowane, skórzaste, od jasno- do ciemnozielonych. Liście form uprawnych są szersze i bardziej szarozielone.
     Latem na balkonie
     
Latem roślina powinna się znajdować w miejscu dobrze oświetlonym, lecz nie w zasięgu bezpośredniego promieniowania słońca. Ja swoją bilbergię, która jest już potężną rośliną, postawiłam na balkonie, gdzie w południe dociera do niej trochę promieni słonecznych. Uwaga na przeciągi, których ta roślina nie znosi!
     Zimą należy ją trzymać w pomieszczeniu widnym, w temperaturze około 16 st. C, choć znosi również znacznie cieplejsze powietrze w mieszkaniu. Wytrzymuje też niedostateczną wilgotność powietrza. Uszkodzenia mogą wystąpić, jeżeli temperatura spadnie poniżej 12-14 st. C.
     W zimie oszczędnie
     
Jak większość roślin, bilbergię podlewamy obficie latem, zaś nieco oszczędniej w zimie. Lepiej ją przesuszyć niż zalać. Jeżeli latem bilbergia stoi w pokoju, to można spryskiwać całą roślinę, ale niezbyt często. Toleruje dosyć twardą wodę (pH 6,5).
     Najlepiej rośnie w szerokiej doniczce. Konieczny jest drenaż na dnie doniczki, a ziemia powinna zawierać torf i piasek. Rozmnażamy przez podział, podczas przesadzania. Roślina zakwitnie ponownie po roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska