Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5609 dzików do odstrzału w Kujawsko-Pomorskiem. „Sytuacja z ASF nie poprawia się”

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Rozporządzenie wojewody zbiega się z podjęciem szczególnych środków zwalczania ASF, które 2 września br. ustanowiła Komisja Europejska. Wdrożyła je w związku nowymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń u świń utrzymywanych na Litwie i Łotwie, a także u dzikich świń w województwie zachodniopomorskim w Polsce.
Rozporządzenie wojewody zbiega się z podjęciem szczególnych środków zwalczania ASF, które 2 września br. ustanowiła Komisja Europejska. Wdrożyła je w związku nowymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń u świń utrzymywanych na Litwie i Łotwie, a także u dzikich świń w województwie zachodniopomorskim w Polsce. Pixabay
Wojewoda kujawsko-pomorski wydał rozporządzenie o odstrzale sanitarnym 5609 dzików do 30 kwietnia 2023. W związku z kolejnymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń, które w sierpniu wystąpiły m. in. w Polsce, szczególne środki zwalczania ASF wdrożyła Komisja Europejska.

Sanitarny odstrzał dzików ma być prowadzony na obszarze zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Zaliczono do niego 19 powiatów w województwie kujawsko-pomorskim. W rozporządzeniu, podpisanym przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza 7 września czytamy, że odstrzał ma być zrealizowany do 30 kwietnia 2023 roku.

Rozporządzenie określa liczbę dzików przeznaczonych do odstrzału w poszczególnych obwodach łowieckich. W sumie zakłada ono odstrzał 5609 dzików. Najwięcej - 126 - w Nadleśnictwie Miradz w powiecie mogileńskim, 101 dzików w Nadleśnictwie Runowo w powiecie sępoleńskim, 92 dziki w Dolinie Osy w powiecie grudziądzkim. Na pięciu obszarach do odstrzału jest po jednym dziku: w powiecie bydgoskim, chełmińskim, sępoleńskim i w dwóch obwodach łowieckich w powiecie inowrocławskim.
W razie trudności z wykonaniem odstrzału łowczy mają je zgłaszać niezwłocznie inspekcji weterynaryjnej i wtedy „zostaną uruchomione doraźne zgrupowania zadaniowe sformowane z policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej lub Państwowej Straży Pożarnej, który posiadają uprawnienia do polowania”.

Nowe ogniska w zachodniopomorskim

Rozporządzenie wojewody zbiega się z podjęciem szczególnych środków zwalczania ASF, które 2 września br. ustanowiła Komisja Europejska. - Od czasu przyjęcia rozporządzenia wykonawczego 2022/1413 (z 19 sierpnia 2022 – przyp. red.) wystąpiły nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń u świń utrzymywanych na Litwie i Łotwie, a także nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzikich świń w województwie zachodniopomorskim w Polsce. Ponadto ogólna sytuacja epidemiologiczna w zakresie afrykańskiego pomoru świń we Włoszech nie uległa poprawie – wyjaśnia KE.
Dlatego KE podniosła poziom ryzyka wystąpienia ASF na wielu obszarach w Europie, w tym w województwie kujawsko-pomorskim w powiatach: rypińskim brodnickim, grudziądzkim, powiecie miejskim Grudziądz i powiecie wąbrzeskim.

Trzeba zgłosić, jeśli znajdziemy padłego dzika

Od 1 czerwca do 30 lipca 2022 r. Polsce stwierdzono 13 ognisk ASF: siedem w Wielkopolsce, po dwa w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim oraz po jednym w woj. lubuskim i warmińsko-mazurskim.
Trwa sezon grzybowy i może się zdarzyć, że ktoś trafi na padłego dzika. Główny Inspektorat Weterynarii zaleca w takiej sytuacji powstrzymanie się od dotykania zwłok zwierzęcia. GIW apeluje o oznakowanie miejsca, żeby służby mogły łatwo je odnaleźć. Można to zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego, starosty, burmistrza, wójta. Osoba, która przebywała w pobliżu padłego dzika przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie.

Afrykański pomór świń to choroba wirusowa, zakażenie przebiega powoli, ale obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie i śmiertelność sięga stu procent. Został stwierdzony w Polsce po raz pierwszy u dzików w lutym 2014 r. (powiat sokólski, województwo podlaskie). Choroba ta nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzi.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska