Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

440 powodów do śmiechu! W Biskupinie można obejrzeć prace artystów karykatury [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Trwa wystawa "Biskupin 13 lat żartem". To owoc odbywających się na terenie rezerwatu plenerów, w których wzięli udział m.in. członkowie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. - W ten sposób Muzeum Archeologiczne, jako jedna z niewielu placówek w Polsce, zostało posiadaczem nietuzinkowej kolekcji ponad tysiąca rysunków satyrycznych i karykatur tematycznie związanych z Biskupinem i kolejnymi festynami - stwierdził Witold Mysyrowicz, prezes SPAK. Od początku było jasne, że wszystkich prac pokazać się nie da. Dlatego, zanim otwarto wystawę, trwały narady, co wybrać. Głos decydujący mieli tutaj Dariusz Pietrzak i Janusz Mrozowski. To oni postanowili, że jedna sala ma pomieścić aż 440 powodów do śmiechu. I tak faktycznie jest, o czym warto się przekonać! Podczas otwarcia grupę artystów reprezentowali: Andrzej Graniak, Janusz Mrozowski (który czytał podziękowania dla dyrektora Wiesława Zajączkowskiego od szefa SPAK-u Witolda Mysyrowicza), Grzegorz Sobczak i Tomasz Rzeszutek. Wiesław Zajączkowski, sprawujący dyrektorską funkcję do końca bieżącego roku, otrzymał od artystów jedyny w swoim rodzaju kalendarz na 2018 rok. Dwanaście kart, a na każdej inna karykatura szefa muzeum. Rysownicy podziękowali szefowi MAB za niezwykłą gościnność w ciągu ostatnich 13 lat. Wyrazili też nadzieję, że już pod kierownictwem nowej osoby plenery także będą mogły się odbywać. Zajączkowski podkreślił natomiast, że warto wydać rysunki w formie albumu, a także wypożyczać i prezentować prace w innych muzeach. Przez te wszystkie lata organizatorem plenerów satyrycznych w Biskupinie był Dariusz Pietrzak - rysownik, karykaturzysta, twórca filmów animowanych. Sam, przez ponad 20 lat, opublikował kilkadziesiąt tysięcy rysunków satyrycznych w kilkudziesięciu tytułach prasowych. Na wystawie obejrzymy prace 30 artystów. Wśród nich jest rysunek Henryka Sawki. Są też prace Jarosława Wojtasińskiego, od 2002 roku członka SPAK-u, który debiutował w 1992 roku w Gazecie Pomorskiej. Opiekunem artystów podczas plenerów, a także osobą wspierającą podczas organizacji wystawy, był Marek Lewandowski - pracownik Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. (na pierwszym zdjęciu rysunek autorstwa Szczepana Sadurskiego)
Trwa wystawa "Biskupin 13 lat żartem". To owoc odbywających się na terenie rezerwatu plenerów, w których wzięli udział m.in. członkowie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. - W ten sposób Muzeum Archeologiczne, jako jedna z niewielu placówek w Polsce, zostało posiadaczem nietuzinkowej kolekcji ponad tysiąca rysunków satyrycznych i karykatur tematycznie związanych z Biskupinem i kolejnymi festynami - stwierdził Witold Mysyrowicz, prezes SPAK. Od początku było jasne, że wszystkich prac pokazać się nie da. Dlatego, zanim otwarto wystawę, trwały narady, co wybrać. Głos decydujący mieli tutaj Dariusz Pietrzak i Janusz Mrozowski. To oni postanowili, że jedna sala ma pomieścić aż 440 powodów do śmiechu. I tak faktycznie jest, o czym warto się przekonać! Podczas otwarcia grupę artystów reprezentowali: Andrzej Graniak, Janusz Mrozowski (który czytał podziękowania dla dyrektora Wiesława Zajączkowskiego od szefa SPAK-u Witolda Mysyrowicza), Grzegorz Sobczak i Tomasz Rzeszutek. Wiesław Zajączkowski, sprawujący dyrektorską funkcję do końca bieżącego roku, otrzymał od artystów jedyny w swoim rodzaju kalendarz na 2018 rok. Dwanaście kart, a na każdej inna karykatura szefa muzeum. Rysownicy podziękowali szefowi MAB za niezwykłą gościnność w ciągu ostatnich 13 lat. Wyrazili też nadzieję, że już pod kierownictwem nowej osoby plenery także będą mogły się odbywać. Zajączkowski podkreślił natomiast, że warto wydać rysunki w formie albumu, a także wypożyczać i prezentować prace w innych muzeach. Przez te wszystkie lata organizatorem plenerów satyrycznych w Biskupinie był Dariusz Pietrzak - rysownik, karykaturzysta, twórca filmów animowanych. Sam, przez ponad 20 lat, opublikował kilkadziesiąt tysięcy rysunków satyrycznych w kilkudziesięciu tytułach prasowych. Na wystawie obejrzymy prace 30 artystów. Wśród nich jest rysunek Henryka Sawki. Są też prace Jarosława Wojtasińskiego, od 2002 roku członka SPAK-u, który debiutował w 1992 roku w Gazecie Pomorskiej. Opiekunem artystów podczas plenerów, a także osobą wspierającą podczas organizacji wystawy, był Marek Lewandowski - pracownik Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. (na pierwszym zdjęciu rysunek autorstwa Szczepana Sadurskiego) Iwona Woźniak
Trwa wystawa "Biskupin 13 lat żartem". To owoc odbywających się na terenie rezerwatu plenerów, w których wzięli udział m.in. członkowie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska