20 lat w Unii Europejskiej zmieniło rzeczywistość, w której żyjemy

Materiał informacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego
W historii państw i społeczeństw bywają momenty przełomowe, które następnie mają olbrzymi wpływ na dalsze ich funkcjonowanie i rozwój. Bez wątpienia w przypadku Polski i Polaków moment taki miał miejsce 20 lat temu.

1 maja 2004 Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Warto, krótko przypomnieć jak wyglądała nasza droga to tego dnia. Poprzedziły go lata dążenia do akcesji. Już w 1990 roku Polska złożyła wniosek o rozpoczęcie negocjacji umowy stowarzyszeniowej ze Wspólnotą Europejską. W 1994 r. złożony został wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. Zaś w 2003 roku odbyło się referendum akcesyjne. Za członkostwem w Unii Europejskiej opowiedziało się 77,45 proc. Polaków biorących udział w głosowaniu. Frekwencja wyniosła 58,85 proc.

Dotacje zmieniły nasz świat

Przez kolejne dwadzieścia lat, dzięki unijnemu wsparciu, otwarciu rynków, swobodzie przepływu osób, usług i towarów zmieniło się zarówno otoczenie w którym żyjemy, jak i nasz sposób życia.

Przez dwie dekady polskiego członkostwa w Polsce zrealizowano ponad 300 tysięcy projektów, na które pozyskano dofinansowanie z Unii Europejskiej o łącznej wartości blisko 900 miliardów złotych.

Tylko w województwie kujawsko-pomorskim było to blisko 17 tysięcy projektów dofinansowanych z Unii Europejskiej łączną kwotą ponad 40 miliardów zł (dane za serwisem mapadotacji.gov.pl).

Dzięki tym środkom, w olbrzymiej części przyznawanych przez Urząd Marszałkowski, zrealizowano tysiące inwestycji zmieniających jakość życia mieszkańców naszego województwa. Tablice informujące o wsparciu unijnymi funduszami znajdziemy tak w największych miastach, jak i w najmniejszych miejscowościach, a nawet przy atrakcjach przyrodniczych i turystycznych oddalonych od miast i miasteczek. Zobaczymy je przy wybudowanych drogach, mostach, szkołach, obiektach sportowych i placówkach kultury, parkach, kąpieliskach i w komunikacji publicznej (w pociągach, autobusach i tramwajach).

Bez europejskich funduszy trudno sobie wyobrazić realizację bydgosko-toruńskiego projektu BiT City, budowę i rozbudowę szpitali w regionie, rewitalizację toruńskiej starówki, liczne modernizacje dworców kolejowych, budowę nowych linii tramwajowych w Bydgoszczy i Toruniu, budowę lub rozbudowę takich obiektów jak Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i CKK Jordanki w Toruniu czy Młyny Rothera i Opera Nova w Bydgoszczy, remonty i rozbudowę muzeów działających w kujawsko-pomorskim, termomodernizację i remonty setek szkół, domów opieki, urzędów i innych budynków użyteczności publicznej, renowację i konserwację licznych zabytków historii zarówno świeckiej jak i sakralnej.

Wsparcie dotacjami unijnymi umożliwiło również powstanie wielu miejsc pracy, pomogło rozwinąć się wielu lokalnym przedsiębiorstwom, które dzięki temu mogły wykonać skok technologiczny, innowacyjny ale również - dzięki inwestycjom w kapitał ludzki - podnieść kwalifikacje pracowników.

To oczywiście tylko drobny wycinek tego co dokonało się wokół nas w ciągu 20. lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Jak wspomnieliśmy wyżej, w samym tylko województwie kujawsko-pomorskim, zrealizowano dzięki temu członkostwu blisko siedemnaście tysięcy projektów. A to przecież nie koniec, bo kolejne środki na wsparcie nowych projektów realizowanych przez samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie, przez instytucje państwowe i prywatne podmioty gospodarcze czy organizacje pożytku publicznego już czekają aby po nie sięgnąć.

Świętujmy zatem ten jubileusz razem, bo wystarczy rozejrzeć się dookoła aby dostrzec dlaczego warto było zagłosować w referendum z 2003 roku na „tak”.

Dni Otwartych Funduszy Europejskich

W roku jubileuszu polskiego członkostwa w UE szczególnego znaczenia nabierają obchodzone od jedenastu lat Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Jest to, organizowana z inicjatywy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, największa ogólnopolska akcja promująca w społeczeństwie wiedzę o projektach realizowanych w Polsce z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich.

Tegoroczna, XI edycja DOFE odbędzie się 10 i 11 maja. W tych dniach, również w wielu miejscach województwa kujawsko-pomorskiego, mieszkańcy będą mogli skorzystać z przygotowanych specjalnych atrakcji i wydarzeń. Wśród wielu propozycji znajdziemy m.in. festyn rodzinny w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu (11 maja), liczne wystawy i wydarzenia w muzeach w Bydgoszczy, Toruniu czy Grudziądzu, ale także np. spotkanie edukacyjne z robotem DaVinci w bydgoskim Centrum Onkologii, spotkanie z gwiazdami w brodnickiej astrobazie i wiele innych. Pełną listę propozycji można znaleźć na stronie internetowej 20lat.eu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska