Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100-letni fortepian jak nowy. Zabrzmi w pałacu w Ostromecku

Joanna Pluta
Joanna Pluta
Tu Bechstein jeszcze w pracowni. Dziś (sobota) jego oficjalna prezentacja.
Tu Bechstein jeszcze w pracowni. Dziś (sobota) jego oficjalna prezentacja. mat. ZPP Ostromecko
Dzięki ludziom dobrej woli i miastu udało się wyremontować zabytkowy, koncertowy fortepian z Ostromecka. Dziś (sobota, 27 lipca) po południu czeka nas jego uroczysta prezentacja, a zagra na nim zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych.

100-letni Bechstein właściwie nie był częścią ostromeckiej kolekcji fortepianów Andrzeja Szwalbego.

Melomani - dobroczyńcy

- Z tego co wiem, to prawdopodobnie poprzednia dyrekcja Miejskiego Centrum Kultury [dawniej MOK - przyp. red.] zakupiła instrument do celów koncertowych - mówi Andrzej Gawroński, kierownik Pracowni Pałacowej ZPP Ostromecko, podlegającego Miejskiemu Centrum Kultury w Bydgoszczy. - Jakiś czas temu zgłosili się do nas ludzie, którzy widząc, jak pięknie został odrestaurowany jeden z fortepianów w naszej kolekcji - mówię o instrumencie Krall&Seidler Zygmunta Noskowskiego - postanowili sfinansować renowację jakiegoś innego.

Pracownia Pałacowa w porozumieniu z prof. Benjaminem Vogelem, światowej sławy specjalistą w dziedzinie instrumentoznawstwa, zdecydowała, że być może warto się zająć renowacją koncertowego fortepianu Bechstein.

- Na modernizację tego instrumentu ci Państwo, których nazwiska zdradzić nie mogę, przekazali 20 tys. zł, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni i w związku z czym jesteśmy mocno wzruszeni - opowiada Gawroński. - Drugie tyle udało nam się zdobyć od miasta Bydgoszczy. Fortepian pojechał do pracowni Andrzeja Włodarczyka pod Warszawę i wrócił jak nowy.

Na 100-lecie niepodległości

Jak duży był zakres prac? - Skala była ogromna, podobna do tego, co należało zrobić z fortepianem Noskowskiego - odpowiada Gawroński. - Trzeba było między innymi dokonać naprawy części mechanicznej, akustycznej, pojawiła się też nowa politura. Życzeniem darczyńców jest umieszczenie na fortepianie tabliczki z informacją, że to dar na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Tabliczka oczywiście się na nim pojawi.

100-letni Bechstein nie będzie stał bezczynnie. Jego oficjalną odsłonę zaplanowano na dzisiaj (sobota, 27 lipca). A zagra na nim wybitny artysta.

- Zapraszamy na godzinę 17 do Pałacu Nowego w Ostromecku - zachęca Andrzej Gawroński. - Przy fortepianie zasiądzie Tomasz Ritter, zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych.

Ritter to absolwent Moskiewskiego Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w klasie fortepianu i fortepianu historycznego Alexeia Lubimova. Studiował także u M. Woskresienskiego, M. Uspienskiej i A. Szewczenki.

Studia ukończył z wyróżnieniem, otrzymując tytuł „Najlepszy absolwent 2019 roku”. W 2011 zwyciężył w IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, otrzymując też nagrodę im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein oraz Rubinową Szpilę Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej. Jest także laureatem wielu innych konkursów.

W minionym roku był nominowany do „Paszportów Polityki” w kategorii „Muzyka Poważna”. Jest też laureatem Nagrody Artystycznej Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich (2018) oraz stypendystą programu „Młoda Polska” (2019).

Wstęp na dzisiejszy (sobota, 27 lipca) koncert jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska